«

»

wrz 08 2019

Wiadomości z DMP II liga w Poroninie

Wiadomości DMP . Po ostatniej rundzie.

Ostatnia, decydująca runda II ligi miała dwa oblicza. Niektóre mecze zakończyły się bezkrwawym wynikiem 3:3, po 6 remisach, co z uwagi na sytuację turniejową zapewniało im bezpieczne utrzymanie. Taki przebieg miał także pojedynek liderów UKS Rodło Opole z Ostrowem Wielkopolskim, co w efekcie pozwoliło drużynie z Opola zachować prowadzenie, a ekipie z Ostrowa utrzymać się w pierwszej trójce i uzyskać upragniony awans do I ligi.
Większość meczy była bardzo zacięta, a nawet dramatyczna, gdyż wyniki decydowały o ostatecznym losie wielu drużyn. Awansach i spadkach.
Mnóstwo emocji i rywalizacji sportowej można było zaobserwować w meczu na szczycie, od którego wyniku zależały losy kilku drużyn. Był to pojedynek LKS Czarna z Zagłębiem Dąbrowa Górnicza w którym minimalne zwycięstwo 3,5 :2,5 odniosła ekipa z Zagłębia. Ostatecznie awansowało ich to na 2 miejsce i promowało do I ligi. Natomiast sympatryczny, młody zespół z Czarnej został zepchnięty na najgorsze w tym układzie – 4 miejsce, a więc już nie premiowane awansem i bez nagród.
Zgodnie z regulaminem ostatnie 11 zespołów w końcowej tabeli, utraciły status II ligowca i będą musiały w przyszłym sezonie starać się o awans do tej ciekawej, najbardziej zaciętej z centralnych, szachowych lig.
Indywidualnie najlepszy wynik osiągnęła mistrzyni międzynarodowa Edyta Jakubiec –TMS Roszada Gliwice, która zdobyła 8,5 pkt. z 9 partii. Natomiast Paweł Kowalczyk UKS Rodło Opole z wynikiem 8 pkt z 9 partii na V szachownicy przyczynił się znacznie do 1 miejsca drużyny, gdyż sam uzyskał ponad 25% punktów.
Gratulujemy zwycięzcom, dziękujemy za stworzenie świetnego sportowego widowiska rozgrywanego u podnóża Tatr w OW Limba Poronin. Organizatorzy UKS przy SP 8 Chrzanów.

Wiadomości DMP II liga . Po VII rundzie.

13 w piątek okazał się szczęśliwy dla nowego samodzielnego lidera. Zwycięstwo w 7 siódmej rundzie ligi, pozwoliło drużynie LKSz Czarna wysunąć się na prowadzenie z dorobkiem 13 punktów meczowych. 2 lokatę zajmuje Rodło Opole z 12 pkt., a trzecią – Ostrów Wielkopolski z 11 pkt. meczowymi.
Grupę pościgową do walki o lokatę na podium – premiowaną awansem do I ligi stanowią zajmujące aktualnie 4-6 miejsca ekipy Votum Polonia Wrocław, Zagłębie Dabrowa Górnicza oraz LKS Parnas Stara Wieś ze zgromadzonymi 10-cioma punktami meczowymi.
Ostatnie dwie rundy ligi zapowiadają się niezwykle ciekawie, ponieważ zainteresowane awansem drużyny będą grały mecze między sobą.
Jeszcze bardziej skomplikowana jest sytuacja drużyn, które walczą o utrzymanie statusu ligowca, gdyż spadkiem zagrożonych jest jeszcze ponad 20 drużyn!
W tej chwili w turnieju jest już tylko jeden gracz z kompletem 7 indywidualnych zwycięstw – Paweł Kowalczyk z Rodła Opole.
Dzisiaj przed rundą podsumowano turniej blitza, w którym wygrał Łukasz Licznerski przed Kacprem Żochowskim i Piotrem Dudzińskim. Najlepsza kobieta Mariola Wożniak. Wystartowało 60 zawodników. Wieczorem szachiści z Limby mogli się spotkać przy grillu i kapeli góralskiej.

Wiadomości DMP II liga. Po V rundzie.

W 5 rundzie rozgrywki II ligi przekroczyły półmetek, pozostały do rozegrania 4 rundy, które ostatecznie zadecydują o końcowych awansach, ewentualnie pozostaniu i spadkach z ligi.
Po zremisowaniu 3:3 bezpośredniego meczu ekipy Rodło Opole i LKS Czarna z 9 punktami meczowymi utrzymały czołowe pozycje, ale dołączyła do nich drużyna LKS Parnas Stara Wieś po sensacyjnym zwycięstwie 3,5:2,5 z faworytem rozgrywek, najwyżej sklasyfikowanym zespołem z dwoma arcymistrzami na pierwszych szachownicach- Zagłębie Dąbrowa Górnicza
Grupę pościgową stanowią drużyny Votum SA Polonia Wrocław i Skoczek Sędziszów Małopolski, które zgromadziły po 8 punktów meczowych.
Na dole, liczącej aż 45 zespołów tabeli nie ma już drużyn bez zdobyczy punktowych, co zapowiada emocjonujące boje zarówno o awans do I ligi, jak i o utrzymanie statusu ligowca.
Dodatkowo, każdy z prawie 300 grających zawodników walczy o swoje punkty turniejowe, a także rankingowe na światowej liście ElO, która aktualizowana jest na początku każdego miesiąca.
Wiadomości DMP II liga. Po IV rundzie.

W najciekawszym meczu 4 rundy II ligi w Poroninie, UKS Rodło Opole niespodziewanie pokonało ekipę z Zagłębia Dąbrowa Górnicza .
O sukcesie zadecydowała partia jednych z najlepszych utytułowanych naszych młodych szachistek, w której Martyna Starosta pokonała Annę Kubicką.
Ten raczej niespodziewany sukces pozwolił drużynie z Opola objąć prowadzenie w tabeli, wspólnie z zespołem z Czarnej, która także wygrała swój czwarty mecz i zgromadziła 8 punktów meczowych. Po 7 pkt. meczowych , dzieląc 3-4 miejsce mają kluby Silesia II Racibórz i LKS Parnas Stara Wieś.
W tej rundzie pojawił się i zagrał 4 arcymistrz, uczestniczący w lidze- Marcin Tazbir, który wygrał swoją partię i poprowadził do bardzo wysokiego zwycięstwa Votum Polonie Wrocław nad LKSz SKOK Chmielewskiego Lublin. Nastąpiło ,,przebudzenie” już czwórki arcymistrzów, którzy zgromadzili aż 3,5 punkta dla swych zespołów. Jednak o każde zwycięstwo nie będzie im łatwo, gdyż w szachach obowiązuje hasło-„bij mistrza”, a właściwie – „bij arcymistrza”.

Wiadomości DMP II liga. Po III rundzie.

3 runda II ligi zmniejszyła ilość drużyn z kompletem meczowych zwycięstw do 4, z 6 punktami meczowymi prowadzą – Rodło Opole, AZS Politechnika Śląska, LKSz Czarna i Zagłębie Dąbrowa Górnicza. Na dole tabeli są 3 drużyny, które oczekują na pierwsze zdobycze punktowe, póki co, przeżywając gorycz porażek na starcie ligi.
Nadal niełatwo gra się trójce arcymistrzów, którzy indywidualnie zanotowali w tej rundzie 2 remisy i jedną porażkę.
Zapewne do historii przejdzie dzisiejszy debiut w centralnej lidze seniorów Pawła Sowińskiego zawodnika klubu z Czarnej. Paweł liczy sobie zaledwie 9 lat ! , jest aktualnym mistrzem Polski juniorów do lat 10 i kilka dni temu wrócił z mistrzostw świata juniorów, rozegranych w Chinach. Dzisiaj pokonał znacznie starszego od siebie rywala i walnie przyczynił się do wygranej swojej drużyny – jednego z aktualnych liderów ligi.
Szachy stwarzają rzadką możliwość konfrontacji różnych pokoleń w sporcie. Na lidze w Poroninie obserwujemy taki sympatyczny przykład sztafety pokoleń miłośników królewskiej gry.
Dzisiejsze partie rozgrywane były przy obfitych opadach deszczu oraz grzmotach piorunów. Na szczęście podobnie jak u piłkarzy w meczu eliminacyjnym z Austrią na narodowym, również w OW Limba Poronin dach był szczelny.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wiadomości DMP II liga. Po II rundzie.

Po 2 rundzie rozgrywek II ligi szachowej na prowadzeniu jest aż 9 drużyn z kompletem 4 punktów meczowych za wygrane spotkania. O kolejności miejsc w takim przypadku decydują tzw. małe punkty, czyli suma punktów zdobytych w meczach przez zawodników na kolejnych sześciu szachownicach.
Najwięcej – 10 pkt. ma ich ekipa Silesia II Racibórz przed AZS Politechnika Śląska – 9 pkt. i one przewodzą czołowej grupie ligi. na drugim biegunie tabeli znajduje się 7 drużyn z zerowym dorobkiem punktowym.
W każdej rundzie rozgrywane są w 22 mecze sześcioosobowych drużyn, czyli 132 partie, których czas trwania jest bardzo różny od kilkunastu minut, aż do prawie sześciu godzin. Dzisiaj najdłuższą partie rozegrali arcymistrz Zbigniew Pakleza z mistrzem międzynarodowym – Krzysztofem Pańczykiem, którzy zgodzili się na remis po wykonaniu aż 107 posunięć! Co ciekawe w tej rundzie swoje partie zremisowała cała trójka arcymistrzów biorąca udział w rozgrywkach ligi w Poroninie. Świadczy to o wysokim, wyrównanym poziomie gry i ambitnej walce niżej utytułowanych zawodników z uznanymi już mistrzami.
Ponieważ w kolejnych rundach grać ze sobą będą zespoły z podobnym dorobkiem punktowym, zapowiada to niezwykle zacięte boje o pierwszą trójkę w końcowej tabeli, co zapewnia awans do wyższej I ligi szachowej w następnym sezonie.