«

»

czerwiec 17 2021

DMP II Liga – okiem IM Jacka Bielczyka

Zakończenie

 

 

 


 

Jedenasta Runda

 

Przed ostatnią rundą, rozegrano bardzo ciekawy, eksperymentalny turniej tzw. gry „na Pamięć” Wygrywający losowanie przed partią miał do wyboru: gra białymi i ma 6 minut lub czarnymi i ma 5 minut, ale remis czarnymi uznawany jest za wygraną i one wtedy awansują dalej. Co ciekawe, zazwyczaj zawodnicy wybierali właśnie wariant gry czarnymi. Grający siedzieli przed szachownicą, ale tylko zapisywali posunięcia, natomiast nie wykonywali ich na szachownicy. Gdy jeden z graczy reklamował błędny ruch rywala wygrywał, gdy reklamacja była słuszna lub niestety przegrywał, jeśli okazało się, że błędnego ruchu nie było, a błędem była tylko sama reklamacja.

Na starcie stanęło 16 śmiałków, a w finale Adrian Budzisz z Nysy pokonał Jana Golenia, natomiast 3 miejsce zajął Michał Górecki z Gniezna.

Ostatnia – 11 runda turnieju decydowała o końcowym układzie tabeli i wyłoniła ostateczny skład 3 ekip zwycięzców, premiowanych awansem do I ligi oraz 8 ostatnich drużyn, niestety zdegradowanych do III ligi.

Podium przedstawiało się następująco:
1. HETMAN Katowice 21 pkt.
2. MKS MOS Wieliczka 19 pkt.
3. MAT Myślenice 14 pkt. (39)
O brązowym medalu zadecydowały punkty dodatkowe – suma punktów indywidualnych, które podane są w nawiasie
4. Gekon Nysa (36)
5. KSz Dwie Wieże Kraków (35)
6. KSZ Miedź Legnica (35)

Ekipa z Legnicy w bojowym meczu uległa 2:4 drużynie z Krakowa i w ten sposób pozwoliła się dogonić punktami meczowymi, a małymi ulec innym drużynom i utraciła w ostatniej chwili awans do wyższej ligi.

Najważniejszym pojedynkiem w tym meczu było starcie liderów, zakończone bardzo efektownym i skutecznym atakiem szachisty z Krakowa.

Kulesza Andrzej – Kołodziejski Piotr

Nastąpiło efektowne: 21.Wxb7! Gd4 + ( 22…Sxd2 23.Gc7+ Ke8 24.Sd6+ z wygraną ) 22.Hxd4 Hc1+ 23.Gd1 He3+ 24.Hxe3 Gxb7 25.Hd4 1-0

Niezwykle udaną zarówno pod względem sportowym jak i organizacyjnym II ligę juniorów w szachach uwieńczyło uroczyste zakończenie, na którym rozdano wiele pucharów, nagród i dyplomów dla drużyn i wyróżnionych zawodników. Najlepsi indywidualnie na szachownicach okazali się ( przy równych, zdobytych punktach o kolejności decydowało wyższe miejsce drużyny )
1 szachownica: Budzisz Adrian – Gekon Nysa 8,5 pkt.
2 szachownica: Piwowarczyk Bartłomiej – MAT Myślenice 9,5
3.szachownica: Bochenek Ryszard – UKS Giecek Radków 8,5
4 szachownica: Cieślak Patryk – HETMAN Katowice 10
5 szachownica: Pietrzak Emilia – Gekon Nysa 9,5
6.szachownica: Oborska Magda – HETMAN Katowice 10

Wielu uczestników zdobyło normy na wyższe kategorie szachowe, aż 17 na kategorie kandydata na mistrza i 9 na I kategorie szachową.

Niezależnie od wyników sportowych wszyscy uczestnicy wywieźli z Poronina miłe wspomnienia z pięknego miejsca u podnóża Tatr i mając możliwość gry w iście królewskich warunkach. Piękna sala gry, transmisja online z wszystkich szachownic, znakomite warunki pobytu, sporo dodatkowych atrakcji w tym min. turniej open, turniej blitzowy, piłki nożnej itp. nie pozwalało nikomu z ponad 300 – setnej rzeszy uczestników ligi nawet na moment nudy.

Normę na arcymistrza wypełnili organizatorzy z działaczami z Chrzanowa na czele, wspomagani znakomitą ekipą sędziowską i profesjonalna obsługa ośrodka Limba w Poroninie.

 

 


 

Dziesiąta Runda

 

Przed ostatnią – 11 rundą naczele tabeli mamy 1. HETMAN Katowice – 19 pkt. 2. MKSMOS Wieliczka – 18 pkt. 3. KSz Miedź Legnica – 14 pkt. Ponieważ do wyższej I ligi awansują trzy najlepsze drużyny, matematyczne szanse na 3 miejsce ma jeszcze aż 9 zespołów, które z 12 pkt. dzielą 4-12 miejsca. Ostra walka będzie toczyła się o utrzymanie w II lidze, a zagrożonych jest ok. 20-stu ekip! Jak zwykle rozegrano wiele bojowych partii, a najlepsze z nich i najbardziej widowiskowe będą nagrodzone, jak zwykle przed rozpoczęciem kolejnej, w tym wypadku, ostatniej już rundy turnieju.

Kubica Dominik – Wnęk Filip

Nastąpiło efektowne: 26.Hxh6+! i w obliczu nieuchronnego mata, czarne poddały się. 1-0

Wilk Igor – Maciaszek Karol

19.Sf6+! Kh8 20. Wh3! 1-0

 

 

 


 

Dziewiąta Runda

 

9 runda umocniła pozycje liderów i zwiększyła ich przewagę nad grupą pościgową. Na prowadzeniu jest 1. HETMAN Katowice 17 pkt. przed 2. MKS MOS Wieliczka 16 pkt. z dużą przewaga aż 4 punktów meczowych nad dzielącymi pozycje 3-6 cztery drużyny z dorobkiem 12 pkt. meczowych. Zapewne między nimi rozegra się na finiszu walka o trzecie miejsce, premiowane awansem do przyszłorocznej I ligi szachowej. Zacięta walka zapowiada się także o utrzymanie miejsca w II lidze, gdyż spadnie aż 8 ostatnich drużyn w końcowej tabeli po 11 rundzie.

Wielu zawodników już po tej rundzie wypełniło normy na wyższe kategorie szachowe, w tym aż dwunastka na kategorię kandydata na mistrza – gratulujemy!

Piwowarczyk Bartłomiej – Budkiewicz Magdalena

Nastąpiło kończące 25.Wxh6+! gh6 26.Hxh6+ 1-0

 

 

 


 

Ósma Runda

8 runda wyłoniła już praktycznie pewnych awansu do I ligi dwa zespoły, które zdecydowanie wyprzedzają grupę pościgową złożona z trzech drużyn i walczących jeszcze z wieloma innymi klubami o trzecie miejsce w końcowej klasyfikacji, które także nagrodzone będzie awansem do wyższej ligi. Oto aktualna czołówka rozgrywek: 1. HETMAN Katowice 15 pkt. 2. MKS MOS Wieliczka 14 pkt. 3-5 SEMPAI UKS Hetman Częstochowa, KSz Dwie Wieże Krakówi KSz MiedźLegnicapo11pkt.

Największy, indywidualny dorobek punktowy ma Aleksandra Duda z UKS 21 Podlesie, która ma 7,5 pkt z 8 partii

Kucharski Sylwester – Miler Franciszek

15…Wxa2 16.Wxd6 Wa1+ 17.Kd2 Sxe4+ 18.Kd3 Hxb5+ 19.Ke3 Hc5+ 0-1

Golis Wiktor – Dura Anna

17.Sxd5+! Kd6 18.SXf6 Gxf6 19.Gxf6 Wg8 20.c4 c6 21.Ge7 +! 1-0

 

 

 


 

Siódma Runda

7runda przyniosła sporą niespodziankę w postaci remisów meczu3:3 zdecydowanego lidera rozgrywek. HETMAN Katowice pozostał na czele tabeli, ale jego przewaga nad konkurentami zmalała. Czołówka wygląda następująco: 1. HETMAN Katowice 13 pkt. 2.MKS MOS Wieliczka 12 pkt. 3. S SZ Strzybniczanka Tarnowskie Góry 10 pkt.

Nie mamy także już zawodników z kompletem wygranych partii, a najwyższy indywidualny wynik-6,5 pkt. ma na koncie 3 zawodników.

Wyróżnione partie tej rundy miały efektowne zakończenia:

Turski Bartłomiej – Dahche Abdel

26.Wg8+ Wxg8 27.Wxg8+ Kd7 28.Hb5+ Wc6 29.Hxb7+ Sc7 30.Hc8 mat 1-0

Egeman E. – Wojtas J.

29.Wxe6! fe6 30.Gg6+ Kf8 31.Wd8 mat 1-0

 

 


.

Szósta Runda

W poniedziałek rozegrano 5 i 6 rundy rozgrywek, a więc był to trudny dzień dla zawodników, pełen wysiłku i zaciętych meczy.
.
Turniej po 6 rundzie przekroczył półmetek rozgrywek, co pozwoliło liderowi Hetman Katowice po wysokim, kolejnym zwycięstwie, umocnić pozycję lidera.
.
Czołówka tabeli przedstawia się następująco: 1. Hetman Katowice 12 pkt. 2.MKS MOS Wieliczka 10 pkt. miejsca 3 – 10 dzieli aż osiem drużyn z dorobkiem 8 pkt.
.
Na wielu szachownicach widzieliśmy partie na wysokim poziomie z efektownymi zakończeniami
.
Budkiewicz Magdalena – Słoniewska Alicja
15.Sxe5! Hxe5 16.Hb4+ Kd8 17.Wxf8+ Wxf8 18.Hxf8+ He8 19.Wf1 Wc8 20.Hd6+ 1-0
Piekielny Paweł – Lichorad Mateusz
Po 23.Whe1! w obliczu nieuchronnego mata, czarne poddały się 1-0


 

Piąta Runda

W 5 rundzie lider – HETMAN Katowice odniósł kolejne zwycięstwo i z kompletem 10 pkt. meczowych umocnił się na prowadzeniu. Grupę pościgową stanowią trzy zespoły po 8 pkt. meczowych, w kolejności małych zdobytych punktów: 2. KSz Stilon Gorzów Wlkp. 3. MKS MOS Wieliczka 4. KSz Miedź Legnica.

Do tego momentu 7 zawodników, a tym 4 juniorki mogą pochwalić się kompletem 5 wygranych partii.

Kilka pojedynków zakończyło się efektownymi i skutecznymi atakami:

Karaszewski Gabriel – Janicki Tomasz

24.Gxe6! Wad8 25.h6+! Kxh6 26.Wxd8 Wxd8 27.Hh4+ Kg7 28.Hh7+ 1-0

Miler Franciszek – Herka Jakub

W ostrych, bojowych pojedynkach czasami dochodzi do sytuacji, że kto jest na posunięciu ten matuje, czyli momentalnie wygrywa. W tej pozycji na posunięciu były czarne i po 28…Hxa2+!, białe musiały natychmiast skapitulować.

 

 


 

Czwarta Runda

4  runda  rozgrywek  po  kolejnym, przekonywującym  zwycięstwie, pozwoliła drużynie HETMAN  Katowice z 8 punktami meczowymi, na samodzielne liderowanie w tabeli turniejowej.
Liderzy nie tylko  wygrali wszystkie mecze, ale na 24  rozegrane partie,  wygrali 14, a 10 zremisowali, a więc nie przegrali do tej pory żadnej partii!
To rzadki wyczyn, choć zapewne trudno będzie taka serię kontynuować.
Na drugie miejsce z 7 punktami meczowymi wysforowała się ekipa JSW Fundacja UKS Baszta Wodzisław Śląski, a miejsca 3-9 dzieli kolejnych 7 drużyn z 6 punktami meczowymi na swoim koncie.
Ozdoba rundy jest fantastyczna kombinacja z ofiara hetmana, którą zastosował skutecznie lider drużyny AZS Politechnika Śląska Gliwice – Maksym Ząbroń i ta partia z  pewnością kandyduje już na partie całej ligi, ale oczywiście życzymy zawodnikom i sobie, aby pojawiły się równie dobre i piękne, a może jeszcze bardziej spektakularne ?

Ząbroń, Maksym  – Ochędzan, Filip

22.Hxf4 gxf4 23.Gxf6 He8

24.Sg5 hxg5 25.Sg4 Ge4 26.Gxe4 Hc6 27.Sh6 mat ! 1–0

 


 

Trzecia Runda

Trzecia runda ligi rozbiła peleton turniejowy na mniejsze grupki, zarówno na czele jak i na dole tabeli wyników.
Z kompletem 3 wygranych meczy prowadzą w kolejności zdobytych małych punktów: 1. HETMAN Szopienice (14,5) 2. KSz Stilon Gorzów Wlkp. (13) 3. MKS MOS Wieliczka ( 12,5) – po 6 pkt. meczowych Samodzielne 4 miejsce zajmuje UKS Baszta Wodzisław Śląski – 5 pkt.

W wielu drużynach i to nie tylko na szachownicach juniorek występują dzielne juniorki, śmiało rywalizujące – i to skutecznie z chłopakami. W tej rundzie na wyróżnienie nie tylko za wygrane partie, ale także ich styl zasługują min. aktualna mistrzyni Polski juniorek do lat 18 – Magdalena Budkiewicz, która odnotowała kolejną – trzecią wygraną na 2 szachownicy starszych juniorów swojego klubu – Goniec Staniątki oraz Maja Filipska, która jest liderem UKS MDK Gdynia i na 1 szachownicy zwyciężyła rywala.

Oto efektowne zakończenie tego pojedynku:

Filipska Maja – Poziomkowski Szymon

 

 

Nastąpiło: 27.Wf1! Gxf1 28.Wxf1 Kg7 29.Hxf7+ Kh8 30.Hf6+ Kg8 31.Hg5+
Kh8 32.Wxf7 1-0

 


 

Druga Runda

 

W drugiej rundzie na „centralnym korcie” rozegrane zostały derby Katowic w którym HETMAN Katowice wysoko 4,5:1,5 wygrał z UKS Pałac Młodzieży Katowice.
Ten sukces wykreował nowego lidera rozgrywek, aczkolwiek tylko dzięki tzw. punktacji pomocniczej, gdyż 6 drużyn ma na koncie 2 wygrane mecze, czyli zdobyte 4 punkty meczowe.
W grupie tej znajduje się także ekipa organizatora- UKS przy SP 8 Chrzanów dla której zwycięski punkt zdobył 9- letni, bardzo bojowo i odważnie grający Bruno Przybyś, co pozwoliło mu pokonać o pięć lat starszego rywala.
Finał jednych z pierwszych rozstrzygniętych partii w tej rundzie był poniższy pojedynek:
Kaliszuk, Kamil – Jedrusik, Adam
Białe efektownie realizują osiągniętą przewagę debiutową, atakując czarnego króla w centrum.
16.e6! fxe6 16…Hxe6 17.We3 +-17.Hg6+ Kf8 18.Wf3+ Kg8 19.Hf7+ Kh7 20.Hxh5+ Kg8 21.Hf7+ Kh7 22.Hxd7 Wc2 23.We3 Whc8 24.Wxe6 W8c6 25.Hxd5 g6 26.Hd7+ Kg8 27.He8+ Kg7 28.Hxg6+ 1–0

 

 


 

Pierwsza Runda

Pierwsza runda II ligi juniorów rozegrana została w przepięknej nowej hali- sali bardzo przyjaznego dla szachistów ośrodka Limba w Poroninie. Młodzi szachiści dostroili się do idealnych warunków gry, stworzonych przez organizatora i rozegrali bardzo bojowe spotkania. Na 34 mecze, tylko jeden zakończył się remisem, wiec po I rundzie mamy aż 17 współprowadzących drużyn z których trzy wygrały w wysokim stosunku 5,5 : 0,5  – MKS MOK Wieliczka, Mat Myślenice oraz UKS TSz Zieloni Zielonka. Naturalnie kolejne rundy, a będzie ich 11, wprowadzą korekty w tabeli rozgrywek.

Wiele wygranych partii miało ładne zakończenie, jak w poniższym pojedynku w którym szachista z Wieliczki zrealizował osiągniętą przewagę.

 

Duda Szymon – Miler Franciszek

Nastąpiło efektowne i skuteczne 30.Gc5! Wee8 31.Wf7 g6 32. Gd4  1-0

 

 

 

Przed Pierwszą Rundą

CZCIONKA
ZMIANA KOLORU